Widać pierwsze efekty pracy w żeńskiej sekcji Rakowa

  • Published in News
cz-piłka.pl. piłka nożna, Częstochowa, football, Waldemar Deska, www.waldemardeska.pl, football photo gallery, football photos, Skra Częstochowa - Raków Częstochowa

W lipcu ubiegłego roku powołano do życia kobiecą sekcję piłki nożnej w Rakowie Częstochowa. Koordynatorką tego projektu została trener Magdalena Kapała, która nie ukrywa, że pierwsze pół roku istnienia Akademii było bardzo pracowite i widać już pierwsze tego efekty.

- Pierwsze miesiące sekcji kobiecej w Rakowie Częstochowa były mocno intensywne. Zarówno jeśli chodzi o naszą pracę jako sztabu, jak i pracę zawodniczek. Od początku określiliśmy sobie standardy naszej pracy i przekazałyśmy naszym zawodniczkom jak ma wyglądać współpraca. Przede wszystkim chcemy, aby wszystkie czuły się tutaj dobrze, a naszym głównym celem jest umożliwienie im piłkarskiego rozwoju. Jeśli chodzi o poziom sportowy to wykonałyśmy w tym kierunku sporo pracy, która moim zdaniem zaczyna się powoli przekładać na naszą coraz lepszą grę. Oczywiście wiele aspektów wymaga czasu, ale staramy się cały czas iść do przodu. Wraz z upływem miesięcy udało się nam otworzyć kolejną grupę, która skupia zawodniczki z roczników 2012-2014. Młode adeptki chętnie przychodzą na zajęcia i czynią również zauważalne postępy. Cieszymy się z każdego wspólnego treningu i zapału jaki drzemie w tych młodych zawodniczkach. Myślę, że są w dobrym miejscu do rozwoju. My zaś jako sztab dzięki pomocy i współpracy z trenerami Akademii możemy nieustannie czerpać wiedzę od osób pracujących w klubie. Pozwala to mi jak i trenerce Żanecie Powroźnik ciągle się rozwijać i pogłębiać wiedzę za co jesteśmy niezmiernie wdzięczne – mówi Magdalena Kapała cytowana przez klubowy serwis Rakowa.
W klubie z ul. Limanowskiego postawiono na ciągłą rywalizację kobiecej akademii, w związku z czym piłkarki zostały zgłoszone do dwóch różnych lig. Pierwsza z nich, to rozgrywki E1 Orlik, gdzie rywalizują one z chłopcami, z kolei drugą jest Śląska Liga Młodziczek do lat 13, która skupia wokół siebie rocznik 2009-2011.
- Podsumowując rozgrywki ligowe trzeba przyznać, że swoje przygotowania do sezonu 2021/2022 rozpoczęłyśmy 4 sierpnia, a już po koniec miesiąca czekały nas mecze o punkty. Nie miałyśmy zbyt dużo czasu w okresie przygotowawczym, ale dziewczyny od pierwszego treningu były bardzo zdeterminowane i chętne do współpracy. Ciężka praca na treningach przynosiła efekty z każdym kolejnym meczem. Początkowe spotkania były słabe w naszym wykonaniu, bo dziewczyny dopiero poznawały grę na większym boisku w 9-cio osobowym składzie. Jednak szybko zaczęły rozumieć założenia i z każdym meczem radziły sobie coraz lepiej. Ich gra oraz współpraca z dnia na dzień zaczęła się zazębiać i przyniosło to efekt w postaci wyników. Po rundzie jesiennej zajmujemy 7. miejsce w ligowej tabeli, mając do rozegrania jeden zaległy mecz z SWD Wodzisław. Myślę, że jak na początek naszej współpracy możemy być zadowoleni z takiego wyniku. W lidze mierzymy się z o wiele bardziej doświadczonymi rywalkami z takich klubów jak: Sosnowiec, Katowice czy też Skra Częstochowa, z którą to po bardzo dobrym meczu wygrałyśmy. Wierzę, że idąc dalej z takim zapałem oraz zaangażowaniem będziemy mogły cieszyć się z kolejnych wspólnych sukcesów – dodaje trenerka.
W Akademii Rakowa trenuje obecnie około dwudziestu zawodniczek, a klub otwarty jest na kolejne wzmocnienia, ale i... transfery. - Jesteśmy sekcją, która niedawno została utworzona a mimo to w swoich szeregach mamy już dwie transferowane zawodniczki i cały czas rozglądamy się za kolejnymi, aby móc ciągle podnosić poziom sportowy naszego zespołu. Cieszy fakt, że w nasze szeregi wstąpiła również zawodniczka z Klubów Filialnych i liczymy na to że ta współpraca będzie się w dalszym ciągu rozwijać. Szukamy młodych perspektywicznych zawodniczek z różnych miejsc i z różnych kategorii wiekowych, gdyż patrzymy na projekt długoterminowo. Zapraszamy je na testy, gry kontrolne oraz obserwujemy na różnego typu turniejach czy meczach. Ja jako koordynator sekcji staram się być w stałym kontakcie z trenerami posiadającymi w swoich zespołach dobrze zapowiadające się zawodniczki, które szukają miejsca do dalszego rozwoju. Szczególnie z myślą o ich transferowaniu trwają rozmowy o stworzeniu klas sportowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego dedykowanych sekcji piłki nożnej dziewcząt. Taka sytuacja niewątpliwie znacząco ułatwiłaby nam funkcjonowanie.

cz-piłka.pl, Konrad Cinkowski, foto: rakow.com

 

Log in or create an account