Czeski zaciąg?

  • Published in News
cz-piłka.pl. piłka nożna, Częstochowa, football, Waldemar Deska, www.waldemardeska.pl, football photo gallery, football photos, Skra Częstochowa - Raków Częstochowa

Działacze częstochowskiego Rakowa pracują nad wzmocnieniami. W ostatnim czasie skauci obrali dosyć bliski kierunek, bowiem czeski i przyglądają się piłkarzom, którzy grają w tamtejszych rozgrywkach. W zimowym okienku transferowym do dyspozycji będzie dobrze znany przy Limanowskiego Jarosław Jach, którego dni w Crystal Palace są policzone. 

Jak informuje serwis isport.cz, Raków jest zainteresowany pozyskaniem trzech piłkarzy od naszych południowych sąsiadów. Na liście są trzy nazwiska – dwa z FK Mladá Boleslav – Daniel Fila i David Juráska, a także reprezentant Sparty Praga - Matěj Pulkrab.
Daniel Fila na świat przyszedł 21 sierpnia 2002 roku w Brnie. Swoją piłkarską przygodę rozpoczynał w 2009 roku w ekipie TJ Sokol Otnice. Jeszcze w czasach młodzieżowych grał w: SK Ujezd u Brna (2010-16), FC Zbrojovka Brno (2016-17), SK Líšeň (2017) oraz FC Zbrojovka Brno (2017-20). Karty swojej seniorskiej kariery zaczął pisać w FCZ Brunn do lat 17, by następnie zasilić team do lat 19, a później przejść do dobrze znanego sobie klubu Zbrojovka Brno. W lipcu ubiegłego roku za 200 tysięcy złotych pozyskała go FK Mladá Boleslav. Zagrał w 22 spotkaniach – 19 ligowych oraz w krajowym pucharze MOL Cup. Strzelił pięć bramek i zaliczył dwie asysty.
David Juráska to lewy pomocnik, który urodził się w 2000 roku. 22-latek zaczął swoją karierę w 2007 roku, kiedy to dołączył do drużyny FK Dolní Němčí, by następnie grać przez sześć lat w 1. FC Slovacko. Nim podpisał swoją pierwszą seniorską umowę, to grał ponownie w macierzystym klubie (2015) oraz w FC Zbrojovka Brno (2016-19). W lipcu trafił do Mlady Boleslav, w barwach której rozegrał dziewiętnaście spotkań (15 w Fortuna Lidze, 3 w MOL Cup i 1 w CFL). Zagrał łącznie 1,491 minut, strzelając 4 bramki i dwukrotnie asystując.
Matěj Pulkrab urodził się w 1997 roku, a swoje pierwsze kroki w piłce stawiał w wieku siedmiu lat w zespole FK Lety. Jako dziesięciolatek przeniósł się do stolicy Czech – najpierw osiem lat spędził w AC Sparcie Praga, a następnie występował w zespole do lat 19. Stamtąd trafił na wypożyczenie do Slovana Liberec, a w swoim piłkarskim dossier ma również grę w Bohemians 1905. W tym sezonie gra ponownie w Sparcie. Wystąpił w dwudziestu spotkaniach, a najczęściej czynił to podczas spotkań ligowych. Meldował się na boisku czternastokrotnie, a spędził na nich 479 minut. Przez ten czas strzelił jedną bramkę i zaliczył jedną asystę. Gra na pozycji środkowego napastnika.
Pozyskanie tych piłkarzy nie będzie jednak łatwe. Według czeskich dziennikarzy, Raków o podpis Juraska i Fili będzie musiał rywalizować ze Slavią Praga, a w mediach społecznościowych kibice nie ukrywają, że polski zespół stoi na straconej pozycji już pod względem samych finansów.
Według transfermarkt.de, cena rynkowa za Juraska i Fili to niespełna milion euro. Jednak jak informuje isport.cz, kwoty te za obu piłkarzy mogą wzrosnąć i to nawet o 100%! Znacznie większe szanse Raków ma, by zatrudnić Pulkraba, którego wycena rynkowa ma wynosić niespełna osiemset tysięcy. Atutem jest fakt, że lada moment, bo za pół roku kończy się kontrakt 25-latka.

cz-piłka.pl, Konrad Cinkowski, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account