Słońce coraz wyżej, rozgrywki coraz dalej

  • Published in News
cz-piłka.pl. piłka nożna, Częstochowa, football, Waldemar Deska, football photo gallery, football photos, Skra Częstochowa - Raków Częstochowa, PZPN, Podokręg Częstochowa
Piłkarze i kibice przebywają w swoich domach i cały czas oczekują na pomyślne decyzje z PZPN, który będzie mógł dać sygnał do wznowienia rozgrywek. Jednak realnie patrząc ta decyzja staje się coraz bardziej nierealna, gdyż wszyscy z relacji telewizyjnych znamy aktualny i postępujący stan zagrożenia. W zaciszu gabinetów i poprzez łącza internetowe trwają spotkania, dyskusje i ustalanie szczegółów awaryjnego zakończenia rozgrywek.
 
Na pierwszy ogień poszły jednak pieniądze i renegocjacje kontraktów. W niektórych klubach doszło już do porozumienia i wprowadzono pięćdziesięcioprocentowe obniżki płac. Z drugiej strony coraz liczniej wspomagający sport sygnalizują o swoich problemach finansowych i to na pewno będzie rzutowało na wywiązanie się z umów sponsorskich z klubami. Wiele będzie zależało, kiedy gospodarka powróci na właściwe tory.
Kolejny problem to co zrobić z niedokończonymi rozgrywkami, a pomysłów jest mnóstwo. Przy zielonym stoliku wyłonić spadkowiczów i beniaminków, czy po prostu anulować rozgrywki. Są również głosy o ustanowienie tylko awansów. 
Jednak wspomniane pieniądze, szczególnie na tym wyższym poziomie, są dużym argumentem, aby rozgrywki dokończyć.  Jak na razie UEFA odwołała wszystkie czerwcowe mecze reprezentacji narodowych. Co będzie dalej zobaczymy trzy tygodnie, gdy minie termin zawieszenia rozgrywek ustalony przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA. 
Również Podokręg Częstochowa nie próżnuje i przygotowuje się na każdą ewentualność. Przeprowadzono telefoniczną ankietę wśród wszystkich klubów mających zespoły w rozgrywkach seniorskich zadając dwa pytania.
- Czy jesteś za anulowaniem wyników sezonu 2019/2020
- Czy jesteś za zachowanie wyników sezonu 2019/2020 po rundzie jesiennej.
Spośród 61. uprawnionych klubów do głosowania udział wzięło 59. klubów (96,72%)
Dwadzieścia pięć głosów było za zachowaniem wyników z rundy jesiennej i uznaniem ich jako końcowe (42.37 %). Dziewiętnastu przedstawicieli klubów wyraziło opinię, aby wyniki sezonu 2019/2020 całkowicie anulować (32,20 %). Dziesięciu przedstawicieli klubów miało swoje koncepcje zakończenia sezonu (16,94 %). Pięć klubów nie miało zdania na temat jak zakończyć sezon (8,47%).
Rozbijając głosowanie na klasy rozgrywkowe wyniki wyglądały następująco:
Klasa Okręgowa (głosowało 16. klubów)
- zachowanie wyników sezonu 2019/2020 po rundzie jesiennej – 8 (50,00%)
- anulowanie wyników sezonu 2019/2020 – 6 (37,50%)
- nie mam zdania – 2 (12,50%)
Klasa A (głosowało 26. spośród 28.)
- zachowanie wyników sezonu 2019/2020 po rundzie jesiennej – 10 (38,46%)
- anulowanie wyników sezonu 2019/2020 – 8 (30,76%)
- inna koncepcja zakończenia rozgrywek – 7 (26,92%)
- nie mam zdania – 1 (3,84%)
Klasa B (głosowało 17. klubów; bez ujęcia rezerw Warty Mstów, Unii Rędziny, Gminy Kłomnice)
- zachowanie wyników sezonu 2019/2020 po rundzie jesiennej – 7 (41,17%)
- anulowanie wyników sezonu 2019/2020 – 5 (29,41%)
- inna koncepcja zakończenia rozgrywek – 3 (17,64%)
- nie mam zdania – 2 (11,76%)
Wśród opcji innego sposobu zaakceptowania wyników sezonu 2019/2020 najpopularniejsza była propozycja, aby utrzymać wyniki z rundy jesiennej, przy czym dać zespołom z pierwszych miejsc prawo awansu do wyższej klasy rozgrywkowej natomiast nie stosować zasady spadków.
W przypadku rozgrywek częstochowskich wiązałoby się to z awansem do IV Ligi MKS Myszków. Częstochowsko – lubliniecka Klasa Okręgowa musiałaby zostać rozszerzona do osiemnastu zespołów z trzema beniaminkami: Spartą Szczekociny, Orłem Kiedrzyn oraz Promieniem Glinica.
W Klasie A nadal występowałoby czternaście zespołów. Beniaminkami byłyby zespoły Znicza II Kłobuck oraz Małej Panwi Cynków (GKS Koziegłowy).
Pojawiały się głosy i pomysły, aby rundę wiosenną dokończyć jesienią a w roku kalendarzowym 2021 przejść na system rozgrywek wiosna – jesień.
W rozmowach padało także wiele pytań, które zostały odnotowane i przekazane do wiadomości Prezesa Podokręgu Częstochowa, Artura Szymczyka.
Nadal czekamy więc na kolejne informacje ze Związku, Okręgu i Podokręgów.
 
cz-piłka.pl, PZPN, Podokręg Częstochowa

Log in or create an account