Pomoc PZPN

  • Published in News
cz-piłka.pl. piłka nożna, Częstochowa, football, Waldemar Deska, football photo gallery, football photos, Skra Częstochowa - Raków Częstochowa
W siedzibie PZPN cały czas trwają rozmowy na temat pomocy klubom, które coraz bardziej popadają w kłopoty finansowe. We wszystkich trwają renegocjacje kontraktów, a w wielu już obniżono podstawowe wynagrodzenia piłkarzom i trenerom. Pomyślano również o wsparciu rozwoju piłki kobiecej. Prezes Zbigniew Boniek wystosował oficjalne pismo do piłkarzy ze słowami otuchy.  
 
Na piątkowej wideokonferencji prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka oraz sekretarza generalnego PZPN, Macieja Sawickiego z członkami zarządu PZPN, zainicjowano prace nad wprowadzeniem pakietu pomocowego obejmującego wszelkie aspekty działalności piłkarskiej w związku z wprowadzeniem początkowo stanu zagrożenia epidemicznego, a obecnie stanu epidemii.
Ustalono, że PZPN utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości, pomimo nierozegrania pełnego sezonu. Do podziału jest kwota 18.100.000 zł.  Dla zespołów, które nie załapią się na tę nagrodę, przewidziano wsparcie solidarnościowe w następujących wysokościach:
I liga: po 120.000 zł dla jedenastu klubów
II liga: po 100.000 zł dla jedenastu klubów
III liga: po 20.000 zł na 56. klubów
Daje to łącznie: 3.540.000 zł.
Wsparcie solidarnościowe otrzymają wszystkie kluby uczestniczące w rozgrywkach I, II i III ligi. Po zakończeniu programu Pro Junior System kluby, które zajęły miejsca premiowane, otrzymają różnicę pomiędzy kwotą należną za zajęcie danego miejsca w PJS, a kwotą wypłaconą w ramach wsparcia solidarnościowego.
Przewidziano również dofinansowanie klubów ESA, I, II i III ligi w następnym sezonie:
ESA: 30.000.000 zł;
I liga: 10.000.000 zł;
II liga: 6.000.000 zł;
III liga: 4.000.000 zł.
Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadającą na klub w ESA, I, II i III lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 w danej klasie rozgrywkowej.
Ostateczna decyzje w zakresie podziału środków przeznaczonych dla klubów Ekstraklasy zostanie podjęta po konsultacji z klubami i władzami spółki Ekstraklasa S.A.
 
Treść pisma Zbigniewa Bońka:
Szanowni Piłkarze,
Zwracam się do Was nie tylko jako prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zwracam się do Was jako starszy kolega, który tak jak Wy kocha piłkę i zawdzięcza jej tak wiele. Ostatnie tygodnie to dla nas wszystkich czas wyjątkowej próby. Nagle okazało się, że trzeba drastycznie ograniczyć czy wręcz zahamować uprawianie piłki nożnej. Obostrzenia wynikające z pandemii dotyczą praktycznie wszystkich dziedzin życia. Z bólem obserwujemy jak ludzie dla których gramy, którym dajemy tyle radości, popadają w wielkie, niewyobrażalne kłopoty. Nie tylko walczą z wirusem, ale z dnia na dzień tracą pracę, upadają ich firmy.
Piłka nożna w Polsce to nie tylko najpopularniejszy sport, prężna gałąź biznesu, wielka radość, ale i odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która spoczywa też na Was. Obserwujecie przecież codzienne życie w Waszych klubach. Nie wierzę byście nie widzieli i nie rozumieli wielkiego wysiłku, jaki ponoszą Wasi trenerzy, prezesi, właściciele, w codziennym prowadzeniu zespołów. Nie brakuje w tych dniach różnych głosów, pomysłów, deklaracji dotyczących Waszego funkcjonowania. Musicie być w tej niełatwej sytuacji poważni i spokojni. Jednocześnie apeluję o zrozumienie trudnych czasów, jakie nadchodzą, a właściwie już nadeszły dla całego polskiego środowiska piłkarskiego. Nie dajcie się podzielić i nie ulegajcie demagogicznym podpowiedziom. Nerwy, niezadowolenie, prowokacje, kłótnie, histeria - to wszystko odrzućcie. Zamiast tego postawcie na jedność, zrozumienie i solidarność Waszego środowiska. Stawiajcie na rozmowy, na dialog z mądrymi ludźmi, którzy mają pomysł na piłkarskie życie w tych czasach. Pokażcie kibicom, że dbacie o Wasz klub i jesteście gotowi na poświęcenia w tym - miejmy nadzieję - krótkim, aczkolwiek bolesnym momencie nie tylko dla piłki, ale i całego kraju.
Jestem przekonany, że za kilka tygodni, a może miesięcy wrócicie na boiska, dając znowu radość kibicom i wszystkim miłośnikom piłki. To, co na nas spadło, z pewnością nie załamie i nie zniechęci polskich piłkarzy. Wrócimy do gry silniejsi i mądrzejsi.
 
cz-piłka.pl, pzpn.pl

Log in or create an account