Uczcili pamięć Pędziacha

  • Published in News
cz-piłka.pl. piłka nożna, Częstochowa, football, Waldemar Deska, football photo gallery, football photos, Skra Częstochowa - Raków Częstochowa, Memoriał Pędziacha, Victoria Częstochowa.
W dziewiętnastym turnieju tragicznie zmarłego, najwybitniejszego zawodnika Victorii Częstochowa, Wojciecha Pędziacha, triumfowali młodzi zawodnicy Rakowa. W finale pokonali rówieśników z Wisły Kraków.
Wojciech Pędziach urodził się w 27.listopada 1937 roku w Wólce Wielkiej koło Opoczna i od najmłodszych lat reprezentował barwy Victorii, na której obiekt miał zaledwie kilka kroków z ulicy Małej, gdzie mieszkał. Jego talent szybko eksplodował i jako nastolatek z powodzeniem występował w pierwszej drużynie. Szybko został zauważony przez działaczy Legii, którzy ściągnęli Go w 1959 roku do Warszawy. Był również powoływany do występów w kadrze Polski B. Po powrocie do Częstochowy w sezonie 1961/62 grał przy Krakowskiej i później przeszedł do Rakowa, z którym wystąpił w pamiętnym finale Pucharu Polski z Wisłą Kraków. W 1968 roku zakończył przygodę z piłką i rozpoczął pracę trenerską w Myszkowie i Żarkach, gdzie rozegrano pierwszy memoriał poświęcony Jego pamięci. Wygrała go ekipa Rakowa prowadzona przez jego przyjaciela z Rakowa, Gotharda Kokotta. Zmarł tragicznie w 2.listopada 1971 roku w wieku 34.lat i został pochowany na cmentarzu w Kruszynie.
 
Dziewiętnastą edycję wygrali również zawodnicy Rakowa, którzy w finale po dobrym i emocjonującym meczu pokonali Wisłę Kraków 4:2. „Czerwono-niebiescy” wygrali wszystkie spotkania i strzelili rywalom aż 49.bramek. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju okazał się „Rakowianin”  Mateusz Musiałowski, zdobywca dziesięciu goli. Oprócz niego drużynę zwycięzców stanowili: Wojtysek, Piłat, Zając, Skipirzepa, Pierzak, Kotala, Cubała, Golański. W pojedynku o trzecie miejsce Ajaks Częstochowa pokonał rezerwowy skład Wisły Kraków.
 
W zmaganiach udział wzięły ekipy: Wisły Kraków, Widzewa Łódź, WKS Wieluń, AP Piotrków Trybunalski, Lotu Konopiska oraz częstochowskich klubów Rakowa Częstochowa, Ajaksu Częstochowa, Beniaminaka Częstochowy, Jurajskiej Akademii i oczywiście drużyny gospodarzy Victorii Częstochowa. „Biało-zieloni” sukces odnieśli w 2013 roku podczas jubileuszowego, piętnastego memoriału. Zagrali wówczas: Marcel Starzyński (najlepszy bramkarz), Michał Wójcik, Dominik Witczyk, Piotr Kiński, Mateusz Włochowicz (najlepszy zawodnik), Dominik Woszczyna, Wojciech Ledwan, Daniel Snażyk, Martin Matyja, Konrad Belowski, Mateusz Snochowski, Albert Szlapa, Bartosz Wychowaniec, Eryk Majewski, Bartosz Hacaś, Kamil Ścisłowski, Jakub Parlej, Jędrzej Kubiś. Trenerzy: Dawid Krzętowski i Maciej Strożek. Cztery lata później wygrali po rzutach karnych, a w zeszłej edycji ulegli ekipie z Dąbrowy Górniczej.
- Czy uda się naszym zawodnikom osiągnąć sukces w przyszłej, jubileuszowej edycji – zobaczymy. Jedno jest pewne – będzie to turniej na wysokim poziomie, bo chcemy zaprosić do Częstochowy uznane firmy w tym oczywiście Legię Warszawa – zapowiedział prezes Victorii, Radosław Włodarek.

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account