Po raz piąty na piątkę

cz-piłka.pl. piłka nożna, Częstochowa, football, Waldemar Deska, football photo gallery, football photos, Iskra Mokrzesz, Memoriał Tyrasa

Tegoroczny, piąty już Memoriał Piłkarski im. Konrada Tyrasa, zorganizowany przez K.S. Iskra Mokrzesz, przeszedł do historii. Pod względem sportowym, impreza dostarczyła licznie zgromadzonej publiczności sporo emocji, także pod względem organizacyjnym gospodarze wydarzenia stanęli na wysokości zadania.

18 sierpnia 2016 roku zapisał się w historii klubu sportowego Iskra Mokrzesz czarnymi zgłoskami. Tego dnia w wypadku samochodowym, zaledwie kilka kilometrów od domu, zginął Konrad Tyras, pełniący wówczas funkcję prezesa. Już rok później nowy Zarząd klubu podjął się organizacji piłkarskiego memoriału dla uczczenia pamięci tej wyjątkowej dla mokrzeskiej społeczności postaci. Tradycja imprezy trwa do dziś.
Ważnym punktem tegorocznej imprezy stało się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prezesowi Tyrasowi, ufundowanej przez Urząd Gminy w Mstowie. Samego odsłonięcia dokonał wójt Tomasz Gęsiarz, pamiętający tragicznie zmarłego min. z okresu, kiedy pełnił on funkcję sołtysa Mokrzeszy. Przy odsłonięciu tablicy p. Wójtowi towarzyszyli radni: Łukasz Całusiński, Zbigniew Bigosiński i Bogusław Gawron, a także były radny Marian Jaksender oraz dyr. mokrzeskiej szkoły, Magdalena Całusińska.
- Tablica pamiątkowa znalazła się na trybunach, między krzesełkami dla kibiców, a to oznacza, że Konrad ma swoje stałe miejsce na każdym meczu Iskry – zauważa Tomasz Gęsiarz. - Co roku organizatorzy tego turnieju – Iskra Mokrzesz proszą mnie o wsparcie tego wydarzenia i dla mnie to jest czysta formalność. Konradowi, który żył tym klubem to się przecież po prostu należy.
W tegorocznej odsłonie imprezy rywalizowało sześć drużyn. Stawił się komplet ekip z terenu gminy Mstów, na co dzień rywalizujących w oficjalnych rozgrywkach PZPN. Warta Mstów to klub z ligi okręgowej, Biała Gwiazda Krasice to reprezentanci A-klasy, a w B-klasowych zmaganiach uczestniczą gospodarze oraz Laguna Mstów. Spoza gminy na zawody przyjechały Orły Kusięta, a z powodu wycofania się K. S. Złoty Potok, w ostatniej chwili stawkę uzupełniła druga drużyna Iskry Mokrzesz.
Pierwsza faza turnieju to rozgrywki grupowe, w których walczono o awans do półfinałów. Sztuki tej dokonały: Warta Mstów, Biała Gwiazda Krasice, Orły Kusięta i Iskra Mokrzesz. Kolejny szczebel rozgrywek wyłonił parę finałową, w której znalazły się zespoły Warty i Białej Gwiazdy. Mecz finałowy stał się przysłowiową wisienką na torcie, gdyż rozstrzygnięcia nie przyniosły: ani regulaminowy czas gry (12 min.), ani seria rzutów karnych. Zarządzono więc etap rzutów karnych „do wpadki”, z którego to zwycięsko wyszła ostatecznie drużyna z klasy okręgowej. Warto odnotować, że finałowe spotkanie sędziował nie kto inny, a sam Wójt Tomasz Gęsiarz.
Nowością tegorocznej edycji były też nagrody indywidualne dla wyróżniających się zawodników. Tytuł króla strzelców przypadł snajperowi Warty – Marcelemu Nurek. Najlepszym zawodnikiem zawodów został reprezentujący Orły Kusięta, Artur Czajkowski, a bramkarzem – Tomasz Sobalski z Krasic.
Tegoroczną nowością były też występ artystyczny przygotowany przez kadrę pedagogiczną i uczniów Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy.
- Staramy się, aby z roku na rok nasza impreza odbywał się z większym rozmachem. Chcemy, żeby i ona, i każdy mecz Iskry był ważnym wydarzeniem w życiu mokrzeskiej społeczności, dlatego bardzo nas cieszy, że szkoła też dołożyła swoją cegiełkę do organizacji memoriału – mówi radny z Mokrzeszy, Łukasz Całusiński. - Paniom: Małgorzacie Szczypiór i Joannie Szczerbiak należą się wielkie słowa uznania, tak jak i dyr. Magdalenie Całusińskiej.
Każdego roku zwycięzcy turnieju oraz wszyscy uczestnicy otrzymują od organizatorów puchary ufundowane przez Urząd Gminy a także zestawy drobnych gadżetów. W tym roku były to zawieszki samochodowe imitujące miniaturową koszulkę Iskry Mokrzesz.
Klasą samą w sobie był regionalny stół z przysmakami, przygotowany przez niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich Iskierki, na czele którego stoi sołtys Anna Mazia.
- Co prawda oficjalnie cały poczęstunek jest za darmo, ale uważam że za wkład, jaki panie włożyły w przygotowanie tych smakołyków, także materialne podziękowanie im się należy. Można to było zrobić, wrzucając datek do puszki, a zebrana kwota pozwoli Iskierkom na dalszy rozwój – mówi uczestnik imprezy, Darek Dołhań. - Co roku przyjeżdżam na Memoriał z daleka, bo aż ze Świebodzic, a ten stół regionalny to jedno z moich najlepszych wspomnień z tej imprezy.
Panie z KGW obok przepysznych przekąsek serwowały też napoje dedykowane zdecydowanie dla dorosłych, ale zadbano i o najmłodszych. W trakcie imprezy serwowano im darmowe: popcorn i watę cukrową. Atrakcją przygotowaną z myślą o milusińskich była też obecność wozu strażackiej mokrzeskiej OSP, który to zawył też w trakcie symbolicznej minuty ciszy poświęconej Konradowi Tyrasowi.
Po zakończeniu części oficjalnej na trybunach odpalono race w barwach klubowych Iskry i chóralnie odśpiewano kilka piłkarskich przyśpiewek. Sfilmowano to, a zrealizowane ujęcia trafią do teledysku ilustrującego hymn Iskry Mokrzesz, który to oficjalną premierę w Internecie mieć będzie jeszcze przed końcem lipca.
Nie jest żadną tajemnicą, że mokrzeskiej imprezy nie dałoby się zorganizować bez wsparcia ze strony wielu osób i instytucji. Grupa tych, którzy robią to każdego roku, systematycznie się rozrasta.
V Memoriał Piłkarski im. Konrada Tyrasa w Mokrzeszy wsparli min.:
- Urząd Gminy w Mstowie
- Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy
- OSP Mokrzesz
- Koło Gospodyń Wiejskich „Iskierki”
- firma „Altland” produkująca altany i domki narzędziowe
- „Serapis” dystrybuując wody pitne
- Stacja Smaku z Julianki
- sklep sportowy Astar w Mstowie
- Intersum z Mstowa
- Małgorzata i Paweł Kalota
- p. Kwiatkowscy z Jaźwin
- Artur Grabny
- Marta i Łukasz Paruzel
- „Luis El Komendanto” Majchrzak
- Witold Wolański
- Mateusz Sypuła z Małus Wielkich
- PiotrBud – Piotr Małasiewicz
- Przemysław Małasiewicz
- Mariusz Kamiński
- Aleksandra i Dariusz Kowalczyk
- Damian Knapik
- sklep „Lewiatan” w Mokrzeszy
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić to lipcowe popołudnie na Boju Pod Gniazdem. Pamiętajcie: bez Waszej obecności nie ma sensu tego robić - zapewniają. 

View the embedded image gallery online at:
https://www.cz-pilka.pl/hot-news/4611#sigProId890d0c8ebc

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account