Udany debiut Skry

W sobotę odbył się historyczny mecz ligowy nowej drużyny Skra Ladies Częstochowa. Przypomnijmy, że w przerwie zimowej w wyniku porozumienia z KS Stradom zawodniczki tego klubu zostały przejęte przez KS Skra Częstochowa S.A. Inauguracja wypadła okazale i częstochowianki utrzymały prowadzenie w tabeli trzeciej ligi.

Inauguracyjny mecz przyszło częstochowiankom rozegrać z koleżankami z pobliskiego Poraja. Wiadomo, że pojedynki derbowe rządzą się swoimi prawami i wyzwalają dodatkowe emocje. Tak było i tym razem, bo to bardziej doświadczone rywalki uzyskały prowadzenie po trafieniu Patrycji Tkacz. Porajanki bliskie były podwyższenia wyniku, ale słupek wyręczył Oliwię Młynek. Po zmianie stron na boisko wyszła odmieniona ekipa trenerskiego duetu Marta Mika/ Patryk Mrugacz, która trzema trafieniami rozstrzygnęła pojedynek na swoją korzyść. Była więc okazja do świętowania i zaprezentowania szczęśliwemu tacie, Bartkowi Błach, symbolicznej „kołyski”. W niedzielę „Skrzatki” w Goczałkowicach zmierzą się z rywalem, którego jeszcze jako Stradom pokonały przy Sabinowskiej 4:0. Częstochowianki powinny jeszcze trzymać kciuki za zespół z Myszkowa, który będzie podejmował rezerwy Czarnych, czyli najgroźniejszego rywala.
Skra Częstochowa – Polonia Poraj 3:1 (0:1)
Bramki:
0:1 19’Patrycja Tkacz
1:1 54’Nicola Wojciechowska
2:1 61’Natalia Liczko
31 75’Lena Mesjasz (karny)
Skra Ladies Częstochowa: 1.Oliwia Młynek, 28.Wiktoria Dzianak (41’18.Maja Tomczyk), 23.Ewelina Kaczmarzyk, 7.Natalia Liczko, 9.Lena Mesjasz, 8.Marta Mika, 10.Maja Ozieriańska (78’4.Sara Chrzęstek), 19.Aleksandra Połacik, 3.Karolina Surdyk (41’20.Natalia Grajcar), 16.Weronika Włoch, 15.Nicola Wojciechowska (77’6.Wiktoria Ślusarczyk). Trenerzy: Marta Mika/Patryk Mrugacz
Rezerwowe: 12.Małgorzata Juszczyk, 5.Andżelika Kubica, 2.Paulina Piekarska
Polonia Poraj: 1.Martyna Bereza, 11.Maja Gałecka (41’8.Karolina Borowiecka), 13.Julia Białas, 4.Ewelina Bojakowska, 5.Karolina Klimczak (70’15.Milena Rajczyk), 18.Paulina Koszownik, 3.Michalina Kotynia, 9.Paulina Kowalska (75’7.Martyna Chmielewska), 19.Małgorzata Lipińska (60’16.Antonina Zbirek), 17.Paulina Szopińska, 10.Patrycja Tkacz. Trener: Tomasz Dusza.
Rezerwowa: 12.Kinga Guła
W meczu o „sześć punktów” lepsze okazały się myszkowianki i wyprzedziły rywalki w ligowej tabeli. Mecz odbył się gościnnie w Myszkowie z powodu braku wolnego boiska w Tychach. Zawodniczki MKS-u przez pierwszy kwadrans zmarnowały mnóstwo okazji do zdobycia gola, a później z każdą minutą gra się wyrównywała. Po przerwie trafiła Paulina Niemczyk i zapewniła swojej drużynie trzy punkty. O następne będzie bardzo trudno, gdyż do Myszkowa przyjeżdżają rezerwy Czarnych Sosnowiec. Trenerem drugiego zespołu jest Daria Polańska, była zawodniczka między innymi Polonii Poraj i właśnie MKS-u, która w tym spotkaniu z podtekstem będzie chciała coś udowodnić swoim byłym pracodawcom. Atrybuty będzie miała spore, gdyż w związku z przerwą w rozgrywkach Ekstraligi, będzie prawdopodobnie mogła skorzystać z pomocy kilku doświadczonych zawodniczek z pierwszej drużyny.
MKS Myszków - Polonia Tychy 1:0 (0:0)
Bramka:
1:0 53’ Paulina Niemczyk

W związku ze zgrupowaniem kadry Polski i meczami towarzyskimi z Włochami i Finlandią, drużyny Ekstraligi i pierwszej ligi pauzują. Korzystając z dwutygodniowej przerwy zawodniczki częstochowskiego Gola w sobotę w dalekim Zamościu zmierzyły się z Potok Sitno w ramach 1/32 Pucharu Polski w futsalu. „Golarki” mimo zmęczenia podróżą rozstrzygnęły pojedynek na swoją korzyść aplikując rywalkom dziewięć bramek. Cztery razy na listę strzelczyń wpisała się Justyna Wójcik, trzy razy Dominika Woszczyńska i dwukrotnie Dominika Małycha. W zbliżającą się sobotę wyruszą do Tomaszowa Mazowieckiego i tam rozegrają awansem mecz XVII kolejki z miejscowym MUKS-em zajmującym miejsce w strefie spadkowej. Będzie to pojedynek bardzo znaczący dla obu zespołów. W Częstochowie minimalnie lepsze były podopieczne Szymona Mlynka.
Wracając do spraw reprezentacji Polski to na zgrupowaniu przed towarzyskimi spotkaniami z Włochami i Finlandią przebywają dwie częstochowianki - Agnieszka Winczo i Małgorzata Mesjasz. Ta druga w drodze na zgrupowanie do Piaseczna odwiedziła Częstochowę i obserwowała poczynania koleżanek ze Skry i bratanicy Leny. W piątek, 5.kwietnia, będziemy mogli zobaczyć je w akcji na Arenie Lublin w starciu z Włoszkami. Mecz rozpocznie się o godzinie 18.00. i będziemy mogli go obserwować na antenie TVP Sport. Drugi mecz zostanie rozegrany cztery dni później w Helsinkach z Finlandią.
Reprezentacja Polski U-17 po dwóch zwycięstwach w elite round ze Szwecją i Słowacją w decydującym o awansie do finałów Mistrzostw Europy meczu uległy Hiszpankom 0:3. W sztabie szkoleniowym Niny Patalon jest była zawodniczka Gola, Marta Stobba. Wielokrotna reprezentantka Polski kontynuowała swoją karierę wspólnie z koleżanką z drużyny, Agnieszką Winczo. Po zakończeniu kariery piłkarskiej postanowiła zostać przy piłce i rozpocząć pracę trenerską z grupami młodzieżowymi w Cloppenburgu. Ostatnio dołączyła do polskiej ekipy U-17.

cz-piłka.pl, foto: Adam Ozieriański