Remis Rakowa w Turcji

Piłkarze Rakowa rozpoczęli drugi tydzień zgrupowania w Turcji. Po ciężkich treningach przyszedł moment na zmierzenie się z trudnym i agresywnie grającym rywalem z Gruzji. Nie brakuje również czasu na regenerację i kąpiele w morzu. Najważniejsze, że wszyscy są zdrowi, chętnie trenują a humory dopisują. Kibice z utęsknieniem czekają na powrót swoich pupilów i mecz pucharowy z Legią.

W niedzielę, po porannym treningu na boisku i odnowie, po południu podopieczni trenera Marka Papszuna zmierzyli się z Chernomorećem Odessa,  jedenastą drużyną ukraińskiej Ekstraklasy. Po zaciętym meczu podzielono się punktami, a najlepszą okazję w drugiej części pojedynku zmarnował Mateusz Zachara.
Raków Częstochowa - Czornomoreć Odessa 0:0
Raków Częstochowa: (I połowa) 29.Jakub Szumski, 23.Patryk Kun, 18.Arkadiusz Kasperkiewicz, 9.Karol Noiszewski, 6.Andrzej Niewulis, 27.Daniel Bartl, 10.Igor Sapała, 17.Petr Schwarz, 11.Marcin Listkowski, 19.Maciej Domański, 20.Mateusz Zachara.
(II połowa) 29.Jakub Szumski. 2.Tomáš Petrášek, 4.Kamil Kościelny, 26.Łukasz Góra, 7.Rafał Figiel, 17.Petr Schwarz (67’10.Igor Sapała), 16.Karol Mondek, 13.Piotr Malinowski, 19.Maciej Domański (63’15.Jakub Apolinarski), 25.Sebastian Musiolik, 77.Mateusz Zachara (60’21.Franciszek Wróblewski).
Czornomoreć Odessa:1.Serhij Litowczenko, 33.Andrij Miszczenko, 15.Hlib Hraczow, 3.Iwan Truboczkin (46’98.Dmytro Semeniw), 5.Dmytro Ryżuk, 11.Jewhen Morozenko (58’14.Testowany), 10.Witalij Hoszkoderia (65’21.Władysław Chameluk), 9.Wołodymyr Arżanow (58’7.Mykoła Musolitin), 18.Wołodymyr Tanczyk, 20.Rusłan Babenko, 23.Denys Norenkow (46’8.Ołeksandr Holikow).

W sobotnim sparingu rozegranym w Opolu piłkarze Skry bez problemów poradzili sobie ze Stalą Brzeg. Do przerwy było 1:0, a gola zdobył w 10. minucie Piotr Nocoń, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na Damianie Nowaku.
W drugiej połowie „skrzakom” udało się strzelić jeszcze dwa gole. Najpierw, w 62. minucie Adrian Błaszkiewicz przejął piłkę, ładnie zagrał w pole karne do Piotra Noconia. Ten strzelił, bramkarz odbił piłkę na poprzeczkę, ale Sebastian Siwek popisał się skuteczną dobitką. Wynik meczu ustalił Łukasz Kowalczyk. Po szybkim ataku, celnie uderzył lewą nogą w długi róg bramki rywali.
- Pierwsze 20-25 minut gry było pod pełną kontrolą. Później w naszą grę wkradło się trochę chaosu, ale druga połowa znowu toczyła się pod nasze dyktando. Gdybyśmy byli bardziej skuteczni, wynik byłby jeszcze wyższy – skomentował przebieg sparingu trener Paweł Ściebura, który dodał, że jest zadowolony z postawy zespołu i czuje, że jest w coraz lepszej dyspozycji. - Coraz lepiej jest z motoryką i dynamiką, ale nas to nie dziwi, bo tak zaplanowaliśmy, żeby forma rosła. Mam nadzieję, że przełoży się to na sezon i w pierwszych meczach będzie optymalna.
Dla częstochowian było to czwarte sparingowe zwycięstwo. Nasi piłkarze mają też na koncie dwa remisy i porażkę. Kolejny mecz kontrolny również rozegrają na wyjeździe, w środę, 13. lutego. Tym razem rywal będzie zdecydowanie silniejszy – zajmujący VII miejsce w Fortuna I Lidze, GKS Jastrzębie.
Dodajmy, że w Brzegu zabrakło kilku zawodników. Sławomir Ogłaza leczy staw skokowy, Bartłomiej Skowron drobny uraz palca, a Konrad Gerega poobijane podczas sparingu z Górnikiem Zabrze żebra i stłuczony mięsień.
Stal Brzeg - Skra Częstochowa 0:3 (0:1)
Bramki:
0-:1 10’Piotr Nocoń (karny)
0:2 62’Sebastian Siwek
0:3 80’Łukasz Kowalczyk
Stal Brzeg: (I połowa) Amin Stitou - Michał Maj, Karol Danielik, zawodnik testowany, Tomasz Gajda, Marcin Nowacki, Damian Celuch, Łukasz Chodyga, Bartłomiej Kulczycki, zawodnik testowany, Piotr Stępień. (II połowa) Konrad Nędzyński - Kamil Szubertowski, Dawid Pożarycki, Dawid Gawroński, Bartłomiej Kolanko, Michał Kuriata, Jakub Smok, Jakub Horański, Mateusz Dychus, Łukasz Żegleń, zawodnik testowany.
Skra Częstochowa: Łukasz Krzczuk (46’Mateusz Kos) - Krzysztof Napora (46’Dominik Marek), Konrad Poprawa (46’Piotr Mastalerz), Mariusz Holik (46’Adrian Błaszkiewicz), Oktawian Obuchowski, Dawid Niedbała (46’Radosław Gołębiowski), Adam Olejnik (46’Adrian Musiał), Kamil Zalewski (46’Łukasz Kowalczyk), Michał Kieca (46’Sebastian Siwek), Damian Nowak (46’Sebastian Rogala), Piotr Nocoń. Trener: Paweł Ściebura.

Z funkcji Prezesa Pogoni Kamyk zrezygnował Marek Mszyca, a jego miejsce zajął Piotr Ściebura. W skład zarządu weszli: Zbigniew Respondek - Wiceprezes, Mateusz Wojciechowski - Skarbnik i
Jarosław Rosak, Jacek Jura, Artur Kobyłkiewicz oraz Karol Mszyca - członkowie.
- Dwa lata temu poinformowałem Zarząd, że w następnych wyborach na stanowisko prezesa już nie będę uczestniczył. Postanowiłem przekazać stery młodszemu pokoleniu, a Piotr Ściebura wydaje się być najlepszym kandydatem. Poza tym z powodu kontuzji prawdopodobnie zawiesi piłkarskie buty na kołku i będzie mógł się aktywnie poświęcić działalności klubu. Stawiamy na młodzież w Zarządzie i na boisku, której u nas w klubie nie brakuje - powiedział Marek Mszyca, który zasiadł w Komisji Rewizyjnej i nadal będzie pomagał i doradzał.
Po odejściu z Zielonych Żarki Jakuba Jastrzębskiego w bramce żarczan pojawił się Rafał Kotecki. Wychowanek Płomienia Czarny Las grał ostatnio w Warcie Działoszyn. Wcześniej występował w Skrze Częstochowa, Pogoni Kamyk, WKS-ie Wieluń, Victorii Częstochowa,  TUR-rze Ozorków i UKS-ie  SMS Łódź. Siedem lat temu był testowany przez Legię Warszawa.

Zieloni Żarki - Unia Sędziszów 5:5 (0:2)
Bramki dla Zielonych: 2x Bartosz Gliński, Bartosz Zachara, Wiktor Gordel, Marcin Brodziński
Pogoń Kamyk - Oksza Łobodno 1:1 (0:1)
Testowany -
Znicz Kłobuck - Przemsza Klucze 8:0 (3:0)
4x Maciej Wolski, 3x Kamil Wojtyra, Krzysztof Łazowski
GKS Unia Rędziny - GLKS Gmina Kłomnice 1:1 (0:1)
Bartłomiej Lipartowski -
KS Panki - Start Lgota Wielka 5:3
4x Tomasz Pasieka i raz Jakub Koza
Polonia/Unia Widzów - Grom Cykarzew 3:10
Dawid Kępa, Konrad Organa i Kacper Sliwakowski -
Dąbrowianka Dąbrowa Zielona – Orły Kusięta 2:1 (0:1)
Testowany, Daniel Struski - Przemyslaw Jaksender
Amator Golce - LKS Kamienica Polska 6:2
Bramki dla Amatora : Wróblewski, Brzęczek T., Matyja, Kotas, Chajduś x2
Start Soborzyce - Victoria Żytno 3:3
2x Kamil Sztymala i Norbert Struski -
Orlik Blachownia - Orzeł Kiedrzyn 1:5 (1:3)
Wójcik -
Sokół Olsztyn - Warta Mstów 6:2
Strzelcy bramek dla Sokoła: Testowany, Zębik, Frąc, Strączyński (x2) oraz Kasprzyk
Płomień Częstochowa - Pogoń Blachownia 7:0
Słowian Dworszowice - Liswarta Popów 4:0 (3:0)
Raków II Częstochowa - Korona II Kielce 0:4
KS Złoty Potok - Unia Masłońskie 2:1
OKS Olesno - Liswarta Krzepice 3:0 (0:0)
Jedność Boronów - Orkan Dąbrówka Wielka 10:0 (5:0)
Bramki: 4x Mariusz Kucharczyk, Przemysław Bralich, Karol Ślęzok, Bartłomiej Pilarski, Marcin Bąk, Kacper Dodat i Kacper Frania.
MLKS Woźniki - Naprzód Lipiny 3:2
Pokój Sadów - Grom Miedźno 7:1 (4:0)
Paweł Borosz, Mateusz Kaszuba, 2x Mateusz Sabaliński, 2x Daniel Nowak, Testowany - Szymon Jóźwiak
Unia Kalety - Orzeł Psary Babienica 3:0 (1:0)
LKS "Sparta" Lubliniec - Odra II Miasteczko Śląskie 2:0 (1:0)