Raków pokonał Gruzinów

Przebywający w Turcji Raków Częstochowa wygrał w sparingu z WIT Georgia Tbilisi. Zaplanowany na czwartek sparing Rakowa z NŠ Mura został odwołany i dzień później częstochowianie zagrali z  beniaminkiem gruzińskiej ekstraklasy.

Pierwsza część meczu zakończyła się bezbramkowym remisem. Po zmianie stron częstochowianie ruszyli do ataku. Efektem była bramka Mateusza Zachary w 59. Minucie. Nasz napastnik najpierw przyjął piłkę dośrodkowaną przez Macieja Domańskiego, a następnie bez chwili zastanowienia skierował piłkę to bramki rywala. W 71. minucie z rogu pola karnego do siatki trafił Franciszek Wróblewski, ale bramka nie została uznana, ponieważ arbiter spotkania odgwizdał spalonego. Zespół prowadzony przez trenera Marka Papszuna podwyższył wynik spotkania w 76. minucie, kiedy to Tomáš Petrášek wyskoczył do piłki dośrodkowywanej w pole karne przez Petra Schwarza, kolejny raz udowadniając, że bramki zdobywane głową to jego specjalność. W 84. minucie na 2:1 trafili nasi rywale, którzy pokonali Michała Gliwę bezpośrednio po stałym fragmencie gry wykonywanym z linii pola karnego.
Raków Częstochowa - WIT Georgia Tbilisi 2:1 (0:0)
Bramki dla Rakowa:
1:0 59’Mateusz Zachara
2:0 76’Tomáš Petrášek (głową)
2:1 84’Georgia Tbilisi
Raków Częstochowa: Michał Gliwa - Karol Noiszewski (46’ Tomáš Petrášek), Łukasz Góra (46’ Andrzej Niewulis), Rafał Figiel (46’ Igor Sapała), Arkadiusz Kasperkiewicz (46’ Kamil Kościelny), Marcin Listkowski (46’ Petr Schwarz), Jakub Apolinarski (46’ Daniel Bartl), Miłosz Szczepański (12’ Maciej Domański, 67’ Sebastian Musiolik, 78’ Patrick Friday Eze), Sebastian Musiolik (46’ Mateusz Zachara), Piotr Malinowski (46’ Franciszek Wróblewski), Patryk Kun (46’ Karol Mondek). Trener: Marek Papszun

Sławomir Ogłaza podczas sparingu z Hutnikiem Kraków doznał kontuzji stawu skokowego i nie będzie trenował przez około dwa miesiące. Natomiast Mateusz Woldan szykuje się do operacji stawów biodrowych, a jego powrót na boisko jest bardzo daleki i w związku z tym zawodnik zdał sprzęt i szykuje się do zabiegów.
- Dość dawno to było, generalnie myślałem, że podkręciłem nogę w kostce i problem szybko minie, ale okazało się, że nie – tłumaczył pomocnik Skry. – Po tym sparingu odpuściłem tydzień treningów, ale to nie wystarczyło. Po badaniu USG jeden lekarz powiedział mi, że czeka mnie długa przerwa, nawet 8 tygodni. Drugi sugerował, że może to potrwać krócej, ale zobaczymy. Ja zrobię wszystko żeby wrócić do treningów szybciej, ale wiem, że będę musiał uważać, bo zerwanie więzadeł wiąże się z operacją i komplikacjami - dodał Sławomir Ogłaza.
Nie próżnują również działacze Skry, którzy szukają wzmocnień i zmienników. Ostatnio kontrakt z klubem podpisał Paweł Kaczmarczyk, dwudziestoletni młodzieżowiec który ma za sobą grę w I lidze w barwach GKS-u Tychy i ostatnio w Wigrach Suwałki. Wychowanek Orła Kolno jest piłkarzem Jagielloni Białystok i do Skry został wypożyczony na nadchodząca rundę.
- W II lidze jeszcze nie grałem, ale na pewno łatwo nie będzie – mówi nam nowy piłkarz Skry. – Po to tu jestem jednak, żeby na tej pozycji młodzieżowca pomóc drużynie.
W kadrze są co prawda Mikołaj Biegański i Adrian Błaszkiewicz oraz Michał Kieca, ale skoro w każdym meczu musi grać dwóch zawodników młodzieżowych to ich grupa musi być liczniejsza. Dlatego najpierw sięgnięto po własnych wychowanków, z wypożyczenia do Polonii Poraj wrócił Dominik Marek, po kontuzji z pierwszym zespołem trenuje też Sebastian Rogala oraz kilku innych młodych graczy.

W dniu 24. stycznia 2019 roku odbyło się Walne Zebranie członków Gminnego Klubu Sportowego Jura Niegowa, podczas którego został uzupełniony Zarząd klubu, gdyż z funkcji Prezesa zrezygnował Mariusz Rembak, z uwagi na objęcie stanowiska Wójta Gminy Niegowa. Na Jego miejsce został wybrany Michał Piłka. Rezygnację złożył także dotychczasowy Vice Prezes Maciej Piłka.
Sławomir Glanc, młody zawodnik, który w rundzie jesiennej występował w Śląsku Koszęcin, postanowił w rundzie wiosennej wzmocnić drużynę Victorii Strzebiń.

Lotnik Kościelec - Victoria Częstochowa  6:1 (1:1)
Damian Kotas, Bartosz Małolepszy, Krzysztof Małolepszy, Marcin Kiwacz, Adrian Bodanka, Łukasz Ciecierski
MLKS Woźniki - Naprzód Lipiny 3:2
Bramki dla Woźnik: Paliga x2; Jaworski
Unia Kalety - Orzeł Psary-Babienica 3:0 (1:0)
Bramki: 2x Adrian Golec, Mateusz Nojman

09.02. 11.00. Ajaks Częstochowa – Kmicic Kruszyna (Starzyńskiego)
09.02. 12.00. Promień Glinica - Piast Strzelce Opolskie (Lubliniec)