Błaszczykowski w Wiśle?

  • Published in News

W bazie treningowej w Myślenicach odbyło się spotkanie szefostwa Wisły oraz Bogusława Leśnodorskiego i Jarosława Królewskiego, którzy chcą pomóc w ratowaniu „Białej Gwiazdy”. W rozmowach wziął również udział Jakub Błaszczykowski, który obiecał daleko idącą pomoc w ratowaniu kluby, z którego dwanaście lat temu wypłynął na szerokie wody.

„Czerwono-niebiescy” po kilkutygodniowej przerwie rozpoczęli przygotowania do drugiej części sezonu. Rozpoczęto od badań krwi i poziomu tkanki tłuszczowej. Później zawodnicy przechodzili testy na których mierzono moc, szybkość, wydolność oraz siłę. Po dwóch  dniach badań przystąpiono do pierwszych treningów, które będą odbywały się na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Limanowskiego, a także na siłowni. Pierwszy tydzień przygotowań częstochowianie zakończą treningiem taktycznym na naturalnym boisku. Po krótkiej niedzielnej regeneracji, 14.stycznia, Raków wyruszy do Jarocina na pierwszy obóz przygotowawczy do drugiej części sezonu. W zajęciach bierze udział dwudziestu dwóch piłkarzy z pierwszej drużyny oraz trzech zawodników z Akademii Raków.
Przed początkiem przygotowań do rundy wiosennej do sztabu pierwszej drużyny Rakowa dołączyły dwie nowe osoby. Michał Garnys, który będzie pełnił funkcję trenera przygotowania motorycznego oraz  fizjoterapeuta, Wojciech Herman, który zastąpił Rafała Berenta. Wojciech Herman przez ostatnie jedenaście lat pełnił podobną funkcję w GKS-ie Katowice, z którym zakończył współpracę wraz z końcem roku. Obecnie jest również w sztabie reprezentacji Polski prowadzonej przez Jerzego Brzęczka, a był także w ekipie trenera Adama Nawałki.
Michał Garny był trenerem przygotowania fizycznego m.in. Mameda Chalidowa, Michała Materli, Anzora Azieva, Piotra Strusa oraz walczących w UFC Daniela Omielańczuka oraz Pawła Pawlaka i mistrza największej rosyjskiej organizacji M1. Global Marcina Tybury. Garnys pracował także między innymi z klubami piłkarskimi: Podbeskidziem Bielsko-Biała czy Cracovią oraz z siatkarzami Politechniki Warszawskiej i piłkarzami ręcznymi Motora Zaporoże. W latach 2015-2018 pełnił funkcję konsultanta i członka sztabu szkoleniowego pierwszej reprezentacji Polski piłki nożnej w zakresie rejestracji i analizy obciążeń treningowych.
„Wolny” czas aktywnie wykorzystali trenerzy Rakowa, Maciej Kędziorek i Tomasz Kuźma, którzy odbyli staż w drużynie Leeds United. Mogli z bliska przyjrzeć się pracy sławnego „El Loco” jednego z najbardziej specyficznych trenerów na świecie, Marcelo Bielsy.
Za porozumieniem stron skrócono wypożyczenie Adama Radwańskiego z Wisły Płock. „Radwan” na Limanowskiego trafił przed rozpoczęciem rundy wiosennej poprzedniego sezonu. Rozegrał wówczas 13. spotkań i zdobył dwie bramki. W obecnych rozgrywkach Fortuna 1 Ligi na boisku pojawiał się 17. razy, a w Pucharze Polski wystąpił trzykrotnie. Na zasadzie gotówkowego transferu definitywnego przeszedł z Wisły Płock do Widzewa Łódź. Piłkarz związał się z drugoligowcem dwuipółletnim kontraktem z opcją przedłużenia o kolejny rok.
Z Częstochową pożegnał się również 19-letni bramkarz, Kacper Chorążka, który po pół roku spędzonym na Limanowskiego powrócił do Wisły Kraków. Kacper do Częstochowy trafił przed rozpoczęciem obecnego sezonu. Młodzieżowiec występował przede wszystkim w czwartoligowych rezerwach. W meczowej osiemnastce pierwszej drużyny znalazł się dwukrotnie: w spotkaniu Fortuna 1 Ligi z Garbarnią oraz w starciu 1/32 Pucharu Polski.
Na pierwszych treningach „Białej Gwiazdy” pojawił się Jakub Błaszczykowski z której dwanaście lat temu odszedł do Borusii  Dortmund. Pod koniec roku, za porozumieniem stron, rozwiązał umowę z Wolfsburgiem.
Do Rakowa trafił natomiast Jakub Apolinarski, który podpisał półtoraroczny  kontrakt z „czerwono-niebieskimi”. 19-latek ostatnio występował w Polonii Środa Wielkopolska. W obecnym sezonie w barwach trzecioligowca rozegrał 17. spotkań, w których zdobył 6. bramek. Polonia aktualnie zajmuje 9. miejsce w tabeli II grupy 3. ligi.
Po rozwiązaniu umowy ze Stomilem Olsztyn, Łukasz Sołowiej, były gracz Rakowa,  pojawił się na testach w RFS Ryga. Trzecia drużyna poprzedniego sezonu łotewskiej Ekstraklasy, w nowym sezonie wystartuje w eliminacjach Ligi Europy.
W Skrze, która również rozpoczęła przygotowania spore zmiany. Z klubem rozstali się Łukasz Hanzel, Wojciech Jurek i ostatnio z wypożyczeń powrócili do Śląska Wrocław, Maciej Buławski i do Odry Opole, Damian Ziarko. Do Skry z wypożyczenia powrócił jej wychowanek, Dominik Marek, a pomiędzy słupkami stanie doświadczony Mateusz Kos, obaj ostatnio gracze Polonii Poraj.
Po bardzo dobrej pierwszej rundzie Dawid Krzętowski za porozumieniem stron rozstał się z częstochowską Victorią. Drużynę prawdopodobnie poprowadzi asystent Krzętowskiego, Damian Nowak, ale padają również inne propozycje.
Do Orła Kiedrzyn chcą wrócić Mateusz Jabłko ze Znicza Kłobuck i Łukasz Toborek z Polonii Poraj. Zespół wzmocnił Sebastian Pluta, który był grającym trenerem Orkana Rzerzęczyce, a to jeszcze nie koniec ruchów kadrowych w zespole Sebastiana Żebrowskiego.

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account