Kibice uczcili ks. Popiełuszko

  • Published in News

Po raz jedenasty na Jasną Górę kibice przybyli z pielgrzymką, którą rozpoczęli Mszą św. w Kaplicy NMP. Później fani sportu spotkali się z Karolem Nawrockim oraz Jackiem Pawłowiczem. Pielgrzymka zakończyła się przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki zamiast tradycyjnego „racowiska”.

- Tutaj nie chodzi o sport, tu chodzi bardziej o patriotyzm i o naszą wiarę, bo pielgrzymka ma wymiar religijny i patriotyczny, i to jest dla nas najważniejsze. Sport i drużyny, którym kibicujemy, niekoniecznie są tutaj pierwszoplanowe - powiedział organizator  pielgrzymki, ks. Jarosław Wąsowicz z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile, duszpasterz kibiców, członek Federacji Młodzieży Walczącej, i kibic Lechii Gdańsk.
Do sanktuarium przybyło ok. 5 tys. fanów z różnych klubów sportowych z całej Polski, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny. Po Mszy św. i poświęceniu barw klubowych, kibice w sali o. Kordeckiego spotkali się z Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej oraz Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie na Rakowieckiej. Z powodów zdrowotnych nie dotarła na Jasną Górę Zofią Pilecka, córką rotmistrza Witolda Pileckiego.
Od ośmiu lat z kibicami pielgrzymuje ks. Isakowicz-Zaleski, legendarny kapłan i wielki sympatyk Pogoni Lwów oraz krewni ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku Marcin Klejno, wnuk siostry bł. Jerzego, w imieniu wszystkich polskich kibiców złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego.

 
Zamiast tradycyjnego pokazu na murach klasztoru odbył się Marsz Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki do stojącego u stóp Jasnej Góry pomnika kapłana, który 35. lat temu został męczeńsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Jego słowa „Zło dobrem zwyciężaj” były hasłem tegorocznej pielgrzymki.
Pomysłodawcą pielgrzymki był Tadeusz Duffek, kibic gdańskiej Lechii, który zmarł 21. października 2005 roku po ciężkiej chorobie. Swój pomysł zaszczepił ks. Jarosławowi Wąsowiczowi, salezjaninowi. Wspólnie zaplanowali pierwszą pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę, której Tadeusz Duffek niestety nie doczekał.  

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account