Stadion dla Unii

  • Published in News

W sobotę, 25.listopada, odbyły się uroczystości związane z 20-leciem istnienia klubu Unia Rędziny. W Hali Sportowej przy ulicy Działkowiczów odbył się rano turniej seniorów, w którym gospodarze nie byli gościnni i wygrali zmagania. Po południu odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, na której najbardziej ucieszyła wszystkich zebranych deklaracja wójta, Pawła Militowskiego o budowie nowego stadionu w Rędzinach.

Gminny Klub Sportowy Unia Rędziny powstał w 1997 roku założony przez grupę pasjonatów. Pierwszym trenerem B-klasowej drużyny został Bogdan Meresiński. Po uzyskaniu awansu rozpoczęły się problemy z boiskiem zlokalizowanym na Osiedlu, gdzie miała powstać hala sportowa. Do tego doszły problemy kadrowe i z klubem rozstało się kilku wartościowych zawodników. Dopiero na bazie swoich wychowanków zespół zaczął odnosić pierwsze sukcesy w A-klasie i w grupach młodzieżowych. Pierwszoplanową postacią drużyny był doświadczony, bramkostrzelny Marcin Kawecki.  Ten potencjał eksplodował w sezonie 2006/2007, kiedy Unia pod wodzą Jarosława Konopki awansowała do „okręgówki”, a rok później już z Janem Spychalskim do IV ligi. Drużyna bez swojego stadionu przez cztery lata ambitnie walczyła o utrzymanie. Mecze byli zmuszeni rozgrywać w Kościelcu, Kłomnicach czy Częstochowie. Po spadku do „okręgówki”, kolejnym krokiem była degradacja do A-klasy, w której Unia gra do tej pory. Przystosowano do gry boisko w rudnickim „Wapnorudzie” i to tu z powodzeniem walczą zawodnicy z Rędzin marząc o powrocie do ligi Okręgowej.

Paweł Król był graczem Unii podczas czwartoligowych zmagań. Bardzo mile wspomina okres gry w tym klubie. Do dziś pamięta cztery wyjazdy do Czańca, wsi z której wywodzili się potomkowie Karola Wojtyły, naszego Papieża. Pierwszy mecz został odwołany po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, a dwa razy przeszkodziły warunki atmosferyczne. Przy czwartym podejściu zremisowali 1:1.

Grzegorzowi Cyrulińskiemu najbardziej w pamięci utkwił mecz barażowy o utrzymanie się w IV lidze z LKS Łąka rozegrany w Rudzie Śląskiej i wygrany po celnym strzale Kamila Puchały. Wiele bramek wówczas zdobywał Piotr Andrzejewski, który często był obserwowany przez wysłanników Ruchu Chorzów.

Do południa na parkiecie hali sportowej przy Działkowiczów rywalizowały zespoły seniorskie. Najlepsi okazali się gospodarze z pierwszego zespołu, którzy pewnie pokonali ekipę sędziowską i zgarnęli główną nagrodę. Najważniejsze były jednak dobra zabawa i godne uczczenie jubileuszu klubu.
Półfinały:
OKS Częstochowa – Unia II Rędziny 2:0
Unia I Rędziny – Piast Przyrów  1:0
Mecz o VII miejsce: Old Boys Rędziny – Grom Miedźno  4:2
Mecz o V miejsce: Ajaks Częstochowa – Warta Mstów  0:0 k. 1:2
Mecz o III miejsce: Piast Przyrów – Unia II Rędziny  2:1
Finał: Unia I Rędziny – OKS Częstochowa  3:0
Końcowa kolejność w turnieju:
1.Unia I Rędziny
2.OKS Częstochowa
3.Piast Przyrów
4.Unia II Rędziny
5.Warta Mstów
6.Ajaks Częstochowa
7.Old Boys Rędziny
8.Grom Miedźno
Wyróżnienia indywidualne:
Najlepszy zawodnik: Michał Komorowski (Unia I Rędziny)
Najlepszy bramkarz: Dawid Pitner (Unia I Rędziny)
Najlepszy strzelec: Norbert Biniek (Piast Przyrów)

Na popołudniowe uroczystości zaproszeni zostali: Wójt Gminy Rędziny,  Paweł Militowski, zastępca, Mariusz Spiechowicz, inspektor ds. sportu, Anna Kwarta, przewodniczący rady gminy, Maciej Mróz, radni, prezes OZPN, dyrektorzy GOK, sponsorzy, założyciele klubu, byli i obecny działacze, byli i obecni trenerzy, byli i obecni zawodnicy.
Uhonorowano założycieli klubu: Jana Polewiaka, Bogdana Meresińskiego, Andrzeja Kosińskiego, Edwarda Nowaka, Jana Jendrasiaka, Pawła Błaszczyka, Ryszarda Nocunia i Jerzego Owczarka.
Za pomoc klubowi podziękowano: Pawłowi Militowskiemu, Mariuszowi Spiechowiczowi, Jolancie Brzozowskiej-Ciura.
Przedstawiciele OZPN z wiceprezesem ŚlZPN, Arturem Szymczykiem na czele nagrodzili srebrnymi odznakami: Pawła Sikora, Michała Komorowskiego, Marcina Kaweckiego, Aleksandra Minkina i Jana Polewiaka. Złote otrzymali: Andrzej Kosiński, Tomasz Śledzikowski i Paweł Rybak.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani okazałym tortem. Później zaproszeni goście zasiedli do uroczystej kolacji, a wspomnieniom nie było końca.

Rozmowa z prezesem Unii Rędziny, Pawłem Rybakiem. TUTAJ

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account