Memoriał Basińskiego dla Korony

  • Published in News

W niedzielę  w Częstochowie  odbył się VI Memoriał im. Jana Basińskiego. Turniej rozegrano na trzech obiektach Skry, Victorii i Rakowa. Rywalizowały drużyny z rocznika 1999. Najlepsi okazali się zawodnicy Korony Kielce, którzy po raz pierwszy triumfowali w tych rozgrywkach.

Rywalizowały czołowe zespoły w naszym kraju złożone z zawodników urodzonych w 1999 roku i młodszych. W Częstochowie pojawili się piłkarze Odry Opole, Korony Kielce, Gwarka Zabrze, Rekordu Bielsko-Biała oraz triumfator dwóch ostatnich turniejów, SMS Łódź. Gospodarzem zmagań był oczywiście zespół Akademii Raków. Młodzi zawodnicy godnie uczcili pamięć zmarłego przed kilkoma laty piłkarza, trenera i wychowawcy wielu pokoleń piłkarzy. Jan Basiński pochodził ze sportowej rodziny. Jego ojciec, Mieczysław, był zawodnikiem historycznej Racovii. Jan przeszedł piłkarską edukację na Limanowskiego i tu pozostał do końca kariery. Razem z drużyną w 1962 roku wywalczył awans do II ligi. W 1965 roku, po 16.latach gry, postanowił zawiesić korki na kołku i zajął się szkoleniem młodzieży. To on zbudował trzon drużyny, która pod wodzą Zbigniewa Dobosza w 1994 roku wywalczyła awans do I ligi. W Rakowie w piłkę grali również Jego synowie, Bolesław i Romuald, którzy czynnie pomagają w organizacji imprezy. Pojawiło się na niej również wielu przyjaciół i wychowanków legendy z Limanowskiego.

W pierwszym pojedynku częstochowianie zremisowali z Odrą Opole 1:1. W drugim meczu przegrali z Rekordem Bielsko-Biała 1:2 i stało się jasne, że nie zdołają triumfować po raz trzeci. Pozostała im walka o III miejsce, którą przegrali z Gwarkiem Zabrze. Zwycięzcą turnieju zostali zawodnicy Korony Kielce pokonując 1:0 Rekord Bielsko Biała. Królem strzelców został Piotr Pierzchała (Korona Kielce), najlepszym bramkarzem Damian Urbaczewski (Rekord Bielsko-Biała). Nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju bracia Basińscy postanowili przyznać Dawidowi Danilczykowi z Rakowa.

Bardzo zadowolony z organizacji imprezy był Romuald Basiński, który jest bardzo wdzięczny za okazaną pomoc Markowi Śledziowi, Maciejowi Strożkowi i wszystkim pozostały trenerom oraz osobom zaangażowanym w to duże przedsięwzięcie.
 - Z wielkim szacunkiem i uznaniem odnoszę się do organizatorów zmagań. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy trzech klubów: Rakowa, Victorii i Skry, które pomogły w organizacji memoriału. Dziękujemy uczestnikom rywalizacji, którzy mimo tropikalnych warunków stworzyli pasjonujące widowisko. Gratulujemy Koronie zwycięstwa, która w naszej ocenie słusznie wygrała. Do zobaczenia za rok - komplementował Romuald Basiński.

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account