Karny turniej

Już po raz 31. odbył się Halowy Turniej Otwarcia Ferii Zimowych Piłki Nożnej Młodzików. Ten prestiżowy turniej, którego organizatorem jest UKS Ajaks, tym razem odbył się w Hali Politechnik. Po raz 18.wygrali piłkarze Rakowa, którzy obronili zeszłoroczny tytuł ponownie pokonując Ajaks. O zaciętości niech świadczy fakt, że pięć ostatnich pojedynków rozstrzygnęły rzuty karne.

W 1988 roku oddano do użytku salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 50. Był to wtedy jeden z większych obiektów tego typu w Częstochowie. Postanowiono wykorzystać warunki i zorganizowano turniej piłkarski w kategorii U-15. Pomysłodawcą i głównym organizatorem zmagań odbywających się na początku ferii zimowych  jest Marek Pawłowski, nauczyciel w-f i trener piłki nożnej. Pierwszą edycję wygrali podopieczni trenera Zbigniewa Dobosza, których gwiazdą był Piotr Bański. W drugiej ponownie dominowali zawodnicy Rakowa, w którego składzie występowali między innymi Piotr Bański, Grzegorz Cyruliński, Patryk Podwysocki czy Marcin Bojarski. Jeszcze przez kolejne dwa lata wychowankowie Zbigniewa Dobosza nie mieli konkurentów, ale jeżeli ma się w składzie takich zawodników jak Jacek Magiera czy Grzegorz Skwara, to nie ma się czemu dziwić. W 1992 roku gospodarze zdołali przerwać hegemonię Rakowa i wygrali klasyfikację drużynową oraz zdominowali indywidualną. Najskuteczniejszym bramkarzem i strzelcem zostali Emilian Szar i Marcin Gradoń z SP 50, a najlepszym zawodnikiem wybrano Macieja Maciejewskiego z Victorii. W sumie gospodarze triumfowali sześciokrotnie, ale rekordzistą są zawodnicy Rakowa, którzy w różnych konfiguracjach wygrali aż osiemnaście razy. Pięciokrotnie najlepsi okazali się piłkarze Ajaksu. Pojedyncze sukcesy osiągnęli zawodnicy Skry, Płomienia Czarny Las i Olimpijczyka. We wszystkich edycjach startował UKS Beniaminek, ale nigdy nie udało się podopiecznym Janusza Kały triumfować. Dwukrotnie zameldowali się na trzecim miejscu. Po raz 26. rozjemcą był sędzia Zenon Dąbrowski. Pierwsze trzy turnieje sędziowali trenerzy uczestników, a dwukrotnie Zenona Dąbrowskiego zastąpili Antoni Kozyra i Piotr Juszczyk.  Od 2013 roku turniej przeniesiono do HSC Częstochowa, ale wielu tęskni za klimatem specyficznej sali przy Starzyńskiego.
Do rozgrywek przystąpiło 8.zespołów podzielonych na dwie grupy.
Grupa A
1. UKS AJAKS Częstochowa
2. KS STRADOM Częstochowa
3. UKS RAKÓW Częstochowa
4. UKS BENIAMINEK Częstochowa
Grupa B
1. KS SKRA Częstochowa
2. GKS UNIA Rędziny
3. KS ORZEŁ Kiedrzyn
4. LKS Płomień Kuźnica Marianowa
Wyniki turnieju:
AJAKS - STRADOM 4 : 0
RAKÓW - BENIAMINEK 2 : 0
SKRA - UNIA Rędziny 3 : 0
ORZEŁ – PŁOMIEŃ 2 : 0
AJAKS – RAKÓW 0 : 2
STRADOM– BENIAMINEK 0 : 0
SKRA - ORZEŁ 0 : 1
UNIA - PŁOMIEŃ 0 : 0
AJAKS - BENIAMINEK 3 : 2
STRADOM – RAKÓW 3 : 3
UNIA – ORZEŁ 0 : 2
Półfinały:
RAKÓW - SKRA 2 : 0
ORZEŁ – AJAKS 1 : 1, karne 0:2
Mecze o miejsca:
Mecz o VII miejsce: BENIAMINEK – UNIA 0 : 0, karne 2 : 3
Mecz o V miejsce: STRADOM – PŁOMIEŃ 0 : 0, karne 3:1
Mecz o III miejsce: SKRA – ORZEŁ 1 : 1, karne 2:0
Finał: RAKÓW – AJAKS 0 : 0 k. 2 : 1

View the embedded image gallery online at:
http://www.cz-pilka.pl/hot-news/2717#sigProId15da53f087

UKS RAKÓW Częstochowa: Kamil Frukacz, Bartosz Kaleta, Jakub Łojszczyk, Piotr Tyrek, Nikodem Then, Oliwier Opala, Ksawier Kisiel, Dawid Przygódzki, Damian Woszczyk, Marcel Szydzisz, Alex Wideryński, Tymon Wideryński. Trener: Robert Olbiński.
UKS AJAKS Częstochowa: Piotr Jasiurski (bramkarz), Karol Kowalczyk, Kamil Brondel, Krzysztof Wolski, Głowacki Maksymilian, Bartosz Włoch, Piotr Kociszewski, Mateusz Głowacki, Krystian Błaszczyk, Oskar Stolarczyk, Mateusz Szczygłowski, Dawid Pęczek. Trener: Andrzej Lewandowski.
KS SKRA Częstochowa: Aleks Chmielarz, Bartosz Bedła, Mateusz Sznober, Mikołaj Oziębała, Marcel Pruban, Aleksander Świąć, Szymon Łabuś, Karol Mizera. Trener: Piotr Bański.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Marcel Szydzisz z UKS RAKÓW Częstochowa.
Najlepszym bramkarzem został wybrany Aleks Chmielarz z klubu KS SKRA Częstochowa.
Królem strzelców został Karol Kowalczyk z UKS AJAKS Częstochowa, zawodnik strzelił 7. bramek w turnieju.

cz-piłka.pl, foto: Waldemar Deska

Log in or create an account